خانه / اطلاعات سفر به اندونزی / مساجد کشور اندونزی

مساجد کشور اندونزی

این مورد از مسگت ها کشور مالزی در مرکز شهر آچه آفریده شده است و از زمان ساختش تا به امروز نماد این شهر بوده است. سطح اندازه گیری آن ۱۵۰۰ متر مربع می باشد و وسعت گیرش اقامه نماز برای ۳۰ هزار نمازخوان را دارد. این مسجد بزرگ دارای هفت گنبد و هشت کناره می باشد که ساخت آن در سال ۱۸۸۱ میلادی به پایان بالغ است. گردشگران خوش كیش اضافی در ماه رمضان برای دیدن از این مسجد می روند. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به اندونزی در مورد مساجد کشور اندونزی بیشتر می گوییم.

سونامی که در سال ۲۰۰۴ روی داد قسمت های زیادی از شهر آچه را به خرابی کشاند اما مسجد جامع از گزند سونامی در امان ماند. یکی از سنت ‌های عتیقه مسلمانان در این محدوده، ذبح گاو دو روز پیش از عید فطر است و این کار به پیوستگی واپسین و ابتدا ماه رمضان ارتكاب می ‌شود. دیدار مجدد کنندگان باید تا بعد از ظهر آن روز صبر کنند تا بتوانند از گوشت آن که در طبق‌ های سنتی گذاشته می شود، میل کنند. در ماه مبارک رمضان تمام روستاهای محیط آچه تشریفات تلاوت قرآن دارند.

مسجد رهایش در جاکارتا

این مورد از مسجدها کشور اندونزی را می توان یکی از جذبه های اصلی آن در نظر گرفت و قطعا لقب بزرگ ترین مسجد در جنوب غربی آسیا از آن مسجد استقلال می شود. مسجد استقلال در ملكوتی آبی رنگ و ارضی به سطح اندازه گیری ۱۰ هکتار آفریده شده است و ۱۲۰ هزار نفر می توانند در آن نماز به عبودیت بپردازند. از زمانی که کشور اندونزی توانست به خلاصی دست یابد طرح ساخت چنین نمازخوان را آغاز کرد. به خاطر بزرگی ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامید و دارای معماری جالب با سقف های بسیار بلند است که در نوع خود زیبا و کم نظیر است. مسجد رهایی جاکارتا دارای هفت ورودی است. طبقه بن مسجد محل وضو و هم سرو سالم است و ایوان اصلی مسجد نیز در طبقه اول ساخته شده است. در ظاهر خلوت و جلوت این مسجد از دو بنای مکعبی شکل  یکی بزرگ و دیگری کوچک تر آفریده شده است.

مسجد دیان المهری در دپوک

این مسجد را به نام مسجد گنبد اصفر نیز می شناسند که دلیل آن کاملا مشخص است. مسجد دارای ۵ گنبد زردگون رنگ است که به سختی می شود در نگاه اول آن ها را ندیده گرفت. در معماری آن از سبک خاورمیانه ای مكاشفه وحی القا متاثر شده است و دارای چندین مناره، گنبد و جزییات هنر اسلامی می باشد. این مسجد باشکوه از نمازخانه ها کشور اندونزی به خاطر زن تاجری به نام حاجیه Dian Djuriah Maimun Al Rashid که زمین ۵۰ هکتاری آن را اهدا کرده است چنین نامی دارد. این مسجد یکی از بزرگ ترین ماسجد در جنوب شرقی قاره آسیا است.

مسجد جامع تیلوک بیور

مسجد بیور، بر خلاف اکثر مسجدها دیگر در اندونزی (یا هر جای دیگر آ)، معماری به سبک تایلند را با تلفیقی از خانه های سنتی غرب سوماترا دارد که شامل سقف سه لایه می شود. معماری مختص به فرد آن نیز با تزئینات زیبا که همخوانی گاز پینه با یکدیگر دارند و ایضاً چشم انداز فوق العاده آن به چشمه و تالاب های ماهی کامل شده است و مسلمانانی که برای ستایش به این مورد از مسجدها کشور اندونزی می آیند می توانند افزون بر ستایش از راحت فوق العاده فضای حواشی بهره مند شوند.

مسجد ال ایرسیاد باندونگ

در دیرینه گنبد یک نشان شهری به حساب می آمد که با ورود هر خودی ای به شهر تمام توجه او را می گرفت و جلوه گر معماری اسلامی بود، ولی در قرن معاصر و در شهر های باب با برج های سر به فلک کشیده دیگر مجالی برای تماشای گنبدهای فیروزه ای نیست. بنابر این مردم اندونزی قصد گرفتند  مومن کاملا بیگانه غریبه و با معماری مدرن تاسیس کنند. مساحت زمین مسجد ال ایر سیاد ۹۷۰ متر مربع است. قالب ‌های برجسته نام باری در نمای غریبه و آشنا بنا این مسجد به ‌کار رنجیده شده است و از این ‌رو بنای مسجد را نسبت به سایر ساختن اساس ‌های حواشی خود ممتاز کرده است. محوطه حواشی این ساختمان کاملا به صورت قالب مدور و دورانی گردشی مدل سازی شده و شالوده این مسجد نیز در قالب مکعبی در مرکز این دائره قرار محزون است.

مسجد جامع ماکاسار

این مورد از مسجدها کشور اندونزی در سال ۱۹۴۹ میلادی مصنوع و آفریدگار شده است و یکی از قدیم ترین نمازخانه ها این کشور محسوب می شود اما به طور قطع می توان گفت که یکی از باشکوه ترین آن ها می باشد. در سبک و سیاق معماری آن می توان تریکیبی از معماری خاورمیانه ای و مدیترانه ای را ملاحظه کرد. نمای بزرگ آن رنگ سبز صلحجویی بخش را شامل می شود که در ساخت دو گلدسته بزرگ آن نیز ار همین رنگ استعمال شده است. در این مسجد یک کتاب قرآن بزرگ حراست می شود که گردشگران اضافی برای دیدن آن می آیند. همچنین کتابخانه ای بزرگ و دارای کتاب های مومن درون آن آفریده شده است.

مطلب پیشنهادی

هر آنچه باید در مورد شهر یوگیاکارتا بدانید

هر آنچه باید در مورد شهر یوگیاکارتا بدانید

اگر تاکنون تصو می کردید که قلعه های جادویی تنها در نقاط دور افالده غرب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *