خانه / اطلاعات سفر به اندونزی / بحران اقتصادی ۱۹۹۷ اندونزی
بحران اقتصادی 1990 اندونزی
بحران اقتصادی 1990 اندونزی

بحران اقتصادی ۱۹۹۷ اندونزی

در مقاله بخش اطلاعات سفر امروز قصد داریم سری به اتفاقات اقتصادی سال های قبل اندونزی زده و مروری بر بحران اقتصادی ۱۹۹۷ اندونزی داشته باشیم. با ما همراه باشید.

بحران اقتصادی 1990 اندونزی
بحران اقتصادی ۱۹۹۰ اندونزی

اندونزی به همراه همسایگان خود سیاست های بانکی و صندوق بین المللی پول را با قدرت گرفتن سوهارتو، در اقتصاد خود به اجرا گذاشتند. با این کار به رشد اقتصادی ۸ الی ۱۲ درصد رسیده و بدین ترتیب برگ برنده بلوک غرب در کشورهای کمونیستی آسیا خصوصا کره شمالی محسوب می شدند. اما ناگهان موج بحران اقتصادی از تایلند در سال ۱۹۹۷ شروع شده و به کره جنوبی و اندونزی نیز رسید.

اما اگر دقیق تر به این مسئله نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این بحران در حقیقت در سال ۱۹۹۳ آغاز شده بود؛ یعنی زمانی که بدهی خارجی این کشورها تقریباً با تولیدات داخلی آنها برابر شده و با یک شیب نزولی تا سال ۱۹۹۶ به میزان ۱٫۶ برابر تولید سالانه رسید. داستان این ماجرا هم این بود که صادرات محصولات تا حدود ۹۰% در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار داشت و این مسئله خطرپذیری بسیار بالایی را در منطقه ایجاد می‌نمود. چراکه سرمایه‌گذاران خارجی اصلا منافع ملی اندونزی و مالزی را در نظر نداشته و هر لحظه این امکان وجود داشت که به هوای سودآوری بیشتر به نقاط دیگر جهان مهاجرت کنند.

بحران اقتصادی 1990 اندونزی
بحران اقتصادی ۱۹۹۰ اندونزی

بعد از فروپاشی بلوک شرق، کم کم سودآوری شرکت‌های این سرمایه گذاران کاهش یافت تا آنجا که در سال ۱۹۹۷، شمار زیادی از این سرمایه‌گذاران خارجی تصمیم به این گرفتند تا سرمایه خود را از جنوب شرق آسیا خارج کنند و در نتیجه این کار، خروج سرمایه‌ها باعث کاهش ارز خارجی و ناتوانی شرکت‌ها و همچنین دولت‌ها در بازپرداخت وام‌های خارجی گردید. با بروز بحران اقتصادی، خیلی از شرکت‌ها ورشکسته شدند و بسیاری از سهام‌داران و مدیران داخلی آنها یا دست به خودکشی زدند یا سکته کردند(!) همچنین در آگوست سال ۱۹۹۷، با آغاز سقوط ارزش روپیه همراه بود. دولت بسیار تلاش کرد تا با آزاد کردن ارز شناور تا حدی بتواند بر مشکلات غلبه کند، اما این وضع حتی بدتر هم شد. صندوق بین المللی پول نیز با کمک ۲۳ میلیارد دلاری خود به اندوزی سعی در کمک به این کشور را داشت اما از آن جهت که شرکت‌ها از ادامه سقوط روپیه نگران بودند، تلاش می‌کردند تا آن را با دلار مبادله کنند و همین امر منجر به عرضه بیش از حد روپیه به بازار و در نهایت سقوط هر چه بیشتر آن گردید.

بحران اقتصادی 1990 اندونزی
بحران اقتصادی ۱۹۹۰ اندونزی

این بحران جنوب شرق آسیا، باعث بالا رفتن نرخ بیکاری در اندونزی گردید ولی از زمان بروز بحران اقتصاد جهانی، میزان بیکاران اندونزی هرسال کمتر شده است. اما با این وجود زمان زیادی باقی مانده تا بتوانند به سال های اوج رشد اقتصادی خود در دهه ۱۹۸۰ برگردند. حال پس از سالها، بحران اقتصادی دهه ۱۹۹۰ میلادی اندونزی تمام شده است اما متاسفانه هنوز زندگی خیلی از اندونزیایی‌ها بحرانی است.

مطلب پیشنهادی

مساجد کشور اندونزی

این مورد از مسگت ها کشور مالزی در مرکز شهر آچه آفریده شده است و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *